Jak otworzyć sklep?
Otwarcie sklepu wiąże się z koniecznością rejestracji działalności gospodarczej. W tym celu należy na platformie CEIDG wypełnić stosowny wniosek i potwierdzić go podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym albo osobistym podpisem złożonym w siedzibie gminy, która prowadzi rejestr działalności gospodarczej. Wbrew pozorom, zakładanie firmy w Polsce, nie jest trudnym wyzwaniem.
Kolejnym krokiem jest decyzja o formie działalności. Do wyboru mamy tradycyjną sprzedaż w sklepie stacjonarnym lub sklep internetowy. Ze względu na pomysł możemy tworzyć firmę według własnej koncepcji lub skorzystać z gotowych sprawdzonych modeli oferowanych przez franczyzodawców tworzących sieci franczyzowe sklepów różnych branż.
Wszystkie działania należy poprzedzić gruntowną analizą potrzeb rynkowych. Jeśli zamierzamy działać w małej miejscowości będzie nam stosunkowo łatwo ustalić, czego brakuje mieszkańcom w zakresie zaspokajania potrzeb zakupowych. W przypadku sprzedaży internetowej ważne jest zarówno określenie profilu jak i zdefiniowanie grupy docelowej – odbiorców towarów oferowanych w naszym sklepie.
Dane dotyczące sprzedaży w określonych branżach można znaleźć w Internecie – samodzielne robienie badań rynkowych na dużych grupach jest trudne i kosztowne. Wielu przedsiębiorców rozpoczyna działalność trochę w ciemno, „na czuja” obserwując aukcje internetowe i zainteresowanie klientów określonymi grupami asortymentowymi.
Pomysł na biznes 2021
Własny sklep na pewno jest numerem jeden wśród pomysłów biznesowych na ten rok. Sklep stacjonarny spożywczy to dobry pomysł na biznes na wsi. Sklep wiejski sprawdzi się szczególnie w terenach odległych od miast, gdy dojazd do marketów nie będzie się opłacał.
Uruchomienie punktu sprzedaży nie wymaga budowy specjalnego pawilonu – można dostosować garaż, adaptować pomieszczenia mieszkalne czy budynki gospodarcze albo postawić przyczepę czy kiosk. Dobrą ideą są także sklepy mobilne – objazdowe, które ze świeżymi produktami trafiają kilka razy w tygodniu do klientów zamieszkujących tereny leśne, ludzi starszych i schorowanych.
Sklep stacjonarny jako pomysł na biznes w małym mieście może mieć różny profil – od sklepu spożywczego, przez drogerie, sklepy odzieżowe i obuwnicze, szmateksy, sklepy ogrodnicze i narzędziowe, mięsne i wiele innych. Powołując do życia taką placówkę sprawdźmy ile sklepów tej branży działa w okolicy, a w przypadku sklepu hobbistycznego (n. wędkarskiego) oszacujmy wielkość grupy docelowej.
Niezależnie od wielkości miejscowości, w której zamieszkujemy zawsze możemy stworzyć swoją firmę w Internecie.
Pomysł na sklep internetowy 2021
Sklepy internetowe szybko reagują na dynamikę rynku i potrafią błyskawicznie dostosować się do zmian. Jak skuteczne są to działania i jak dużą przewagę mają sklepy internetowe nad stacjonarnymi pokazała pandemia. Na całym świecie sprzedaż internetowa kwitnie, a sklepy stacjonarne zamknięte przez wiele tygodni przeżywają kryzys.
Jakie pomysły na sklep internetowy mogą się sprawdzić?
1. Internetowy sklep spożywczy
Internet jest górą w sprzedaży produktów przemysłowych, ale obecnie zamierza zawalczyć o sprzedaż produktów spożywczych. Podczas pandemii sklepy spożywcze oferujące sprzedaż online z dostawą do domu nie nadążały z realizacją zamówień. Można się spodziewać, że ten kierunek będzie utrzymany i na sprzedaży świeżych produktów będzie można dobrze zarobić.
Aby prowadzić sklep spożywczy online najlepiej mieć jednocześnie sklep stacjonarny z dużym zapleczem magazynowym.
2. Świadoma konsumpcja i produkty eko
Ekologia nie jest modą – to wymóg czasu i rozumieją go ludzie świadomi zagrożeń. Grupa konsumentów żyjących według zasady zero waste i eko rośnie i warto ten trend wzrostowy wykorzystać. Dobrym pomysłem będzie handel używaną odzieżą lub naczyniami zastępującymi plastik.
3. Wszystko dla domu i biura
Choć tego rodzaju sklepów jest dużo, nasz może być wyjątkowy ze względu na asortyment. Rywalizowanie z sieciówkami skończy się porażką, dlatego warto być oryginalnym i zaoferować artykuły dekoracyjne rękodzielnicze (łatwo je personalizować, czyli dobierać kolorem czy wielkością do zamówień składanych przez klientów). Perspektywicznym biznesem może być handel ekologicznymi tkaninami dekoracyjnymi, meblami, akcesoriami dekoracyjnymi, materacami do spania.
4. Powiew egzotyki
To pomysł na sklep inspirowany odmiennością kulturową. W ofercie może być sprzedaż towarów sprowadzonych z określonego kraju lub regionu lub produktów wzorowanych na kulturze tego kraju (na przykład obrazy ze sztuka afrykańską mogą być oryginalne lub malowane w Polsce z zachowaniem wyznaczników charakterystycznych dla malarstwa Czarnego Lądu).
5. Przede wszystkim bezpiecznie
Sprzedaż środków ochrony osobistej jest odpowiedzią na potrzeby rynku – pandemia jest, a zagrożenie ponownym atakiem wirusów jesienią jest bardzo realne. Sklep może specjalizować się w sprzedaży ochronnych maseczek, przyłbic, rękawiczek czy fartuchów i kombinezonów – choć to banał, bo wielu sprzedawców teraz tym handluje, to przecież popyt wciąż będzie się utrzymywał na wysokim poziomie. Inną opcją asortymentową mogą być elementy wyposażenia służące dostosowaniu pomieszczeń tak, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i klientom biur, sklepów, punktów usługowych, restauracji.
6. Nasze zwierzęta
Prawie każdy ma lub będzie mieć zwierzęta w domu – psy, koty, chomiki, ptaki i wiele innych. Sklep prowadzący sprzedaż wyposażenia i akcesoriów dla zwierząt oraz karm na pewno ma szanse na sukces komercyjny. Warto pomyśleć o aspekcie eko – oferowanie karm z upraw i hodowli ekologicznych, karm wegańskich oraz akcesoriów wykonanych z surowców odzyskanych z recyklingu lub dających się łatwo utylizować po zużyciu na pewno wzbudzi zainteresowanie klientów.
Jaki sklep otworzyć w Polsce – franczyza
Jeśli nie mamy pomysłu na autorski biznes przejrzyjmy oferty rekruterów wielkich franczyzodawców, którzy poszukują chętnych do tworzenia nowych punktów działających w sieciach franczyzy. Można znaleźć bardzo intratne oferty współpracy franczyzowej w innych branżach. Umowy franczyzy dotyczą zarówno sprzedaży w modelu tradycyjnym jak i e-commerce.
Sprawdź także katalog franczyz, być może znajdziesz coś dla siebie! 😉