Człowiek najlepiej czuje się, jeżeli może zarabiać realizując swoje pasje, czyli robić to, co lubi najbardziej. Połączenie pasji i zarabiania daje satysfakcję z pracy i poczucie zawodowego spełnienia. Dla osób, które posiadają dużą wiedzę o hodowli ryb akwariowych, założenie biznesu w tym zakresie to znakomity pomysł, aby sprawdzić swoją wiedzę i osiągnąć zyski. Rybki można sprzedawać do sklepów zoologicznych lub innym hodowcom.
Wybór obiektów hodowlanych
Podstawą opłacalności hodowli ryb akwariowych jest określenie gatunków, które będą hodowane, ponieważ od tego zależą dalsze działania. Do masowej hodowli najczęściej kupowanych rybek, takich jak: gupiki, mieczyki, pyszczaki czy pielęgnice, potrzebne jest duże pomieszczenie i właściwej wielkości akwarium wraz z wyposażeniem oraz wiedza na temat wymogów hodowlanych wybranego gatunku.
Drugą opcją jest hodowla droższych, choć mniej znanych rybek morskich lub słodkowodnych. Jest ona obarczona sporym ryzykiem inwestycyjnym, ponieważ mogą wystąpić trudności z rynkiem zbytu, a przecież wyhodowane okazy, trzeba gdzieś sprzedać.
Wiele osób, które rozpoczynało przygodę z hodowlą rybek, uważa, że opłacalność hodowli ryb akwariowych jest kwestią dyskusyjną i zależy od szczęścia w trafieniu na dobre sklepy zoologiczne. Niestety, zdarzają się sytuacje, że sklepy zoologiczne zaniżają ceny skupu rybek lub najchętniej przyjęłyby towar, ale za darmo.
Istotną sprawą przed rozpoczęciem inwestycji w rybki akwariowe jest zbadanie lokalnego rynku i zdobycie informacji, jakie gatunki rybek są najczęściej skupowane przez sklepy i kupowane przez klientów.
Niezbędne warunki do hodowli ryb akwariowych
Hodowla ryb akwariowych wymaga niemałych inwestycji – trzeba dysponować odpowiednim pomieszczeniem, które musi charakteryzować się właściwą temperaturą. Ma to kluczowe znaczenie dla opłacalności hodowli ryb akwariowych. Brak takiego pomieszczenia oznacza, że koszty ogrzewania wody w akwariach mogą być wyższe od przychodów ze sprzedaży ryb i hodowla zakończy się finansową katastrofą. Konieczne są akwaria – miejsca do życia i rozmnażania ryb. Nie może być to jedno wielkie akwarium, ale kilka dużych i mniejszych.
Opłacalność hodowli ryb akwariowych rośnie, jeżeli narybek rozwija się w bezpiecznych warunkach, bez zagrożenia ze strony dorosłych osobników. Hodowca rybek akwariowych musi przede wszystkim zadbać o wyposażenie akwarium.
Każde akwarium musi być odpowiednio wyposażone w:
- filtry wody;
- termometry;
- mierniki pH;
- oświetlenie;
- mierniki twardości wody.
To niezbędny sprzęt do utrzymania odpowiednich warunków hodowlanych dla danego gatunku. Jeżeli hodowca zauważy, że jakikolwiek parametr wody zmienia się na niekorzyść, to musi go skorygować, ponieważ może w ten sposób zapobiec stratom hodowlanym.
Hodowca rybek akwariowych musi posiadać odpowiednią wiedzą o gatunkach, które hoduje, np.: rozpoznawać objawy choroby i zapobiegać niekorzystnym zjawiskom w hodowli. Niektóre choroby mogą opanować całe akwarium i uśmiercić wszystkie rybki. Tylko wczesne wykrycie objawów chroni przed katastrofą.
Pewni odbiorcy
Osoby, dla których hodowla rybek akwariowych jest działalnością gospodarczą, muszą zatroszczyć się o zbyt i poświęcić sporo czasu na szukanie pewnych odbiorców, którzy zagwarantują powodzenie hodowli.
Moda na domowe akwarium
Imponujące akwarium to wspaniała ozdoba mieszkania, jak i biura. Designerzy wnętrz doskonale wiedzą, że podświetlona roślinność wodna i wielokolorowe rybki to doskonały pomysł nie tylko na nietypowy element we wnętrzu, ale także na uspokojenie nerwów po ciężkim dniu. Akwarium tworzy przyjazną atmosferę w pomieszczeniu.
Fakt, że akwarium stało się modnym elementem wyposażenia wnętrz, to znakomita informacja dla hodowców rybek akwariowych, ponieważ oznacza, że opłacalność hodowli rybek akwariowych może spełnić ich oczekiwania finansowe. Ludzie zapragnęli mieć namiastkę kontaktu z naturą w swoim mieszkaniu i zakładają choć niewielkie akwaria na kilka rybek. Atutem tych zwierzątek jest to, że nie uczulają, bo nie posiadają sierści, ani piór. To idealne hobby dla alergików.
Sukces hodowli akwarystycznej
Szanse na powodzenie profesjonalnej hodowli akwarystycznej są większe, jeżeli hodowca posiada prywatne doświadczenie z mniejszym akwarium i w opiece nad rybkami. Powinno się pamiętać, że do kosztów hodowli zalicza się również żywienie rybek i zakup specjalistycznych karm.
Opinie o opłacalności hodowli rybek akwarystycznych są różnorodne, w zależności od tego, czy ktoś osiągnął sukces, czy doznał dotkliwej porażki i musiał zrezygnować ze swojej pasji.
W temacie opłacalności hodowli rybek akwariowych nie ma zgodnych opinii. Jest to biznes wymagający poniesienia sporych nakładów finansowych. Udaje się osobom, które mają specjalistyczną wiedzę i poświęcają tej działalności dużo czasu.
Hodowla rybek akwariowych to przykład działalności, do której nie wystarczy rejestracja i biznesplan. Potrzebny jest zapał i doświadczenie w hodowli amatorskiej danego gatunku rybek.