Recykling jest elementem składowym wszystkich procesów przemysłowych i gospodarczych. Spowodowane jest to głównie troską o stan środowiska przyrodniczego planety. Poza tym recykling to także źródło dochodów – firmy zajmujące się odzyskiwaniem surowców zarabiają czasem więcej, niż ci, którzy owe surowce wydobywają lub produkują. Sprawdźmy jak wygląda w naszej rzeczywistości możliwość zarobkowania w obszarze recyklingu kabli.
Recykling kabli – procedury urzędowe
Dla rozpoczęcia działalności w obszarze recyklingu nie wystarczy rejestracja firmy w CEIDG. Gromadzenie oraz przetwarzanie odpadów wymaga decyzji i pozwoleń urzędowych. Uzyskanie decyzji na przetwarzanie odpadów z uwzględnieniem zbierania uzyskuje się po złożeniu wniosku we właściwym dla miejsca prowadzenia działalności urzędzie starostwa powiatowego. W przypadku recyklingu odpadów znacząco oddziałujących na środowisko, tych których składowanie wymaga wypełniania terenu albo dotyczy instalacji komunalnych wymaga się zgody z urzędu wojewódzkiego. Jeśli recykling prowadzony jest na terenach zamkniętych zgodę wydaje regionalny dyrektor ochrony środowiska.
W przypadku firmy zajmującej się odzyskiwaniem metali z kabli należy zwrócić się z wnioskiem do starosty. Jeśli jest to pierwsza taka działalność wniosek musi poprzedzać uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Taką decyzję urzędnicy wydają na podstawie Karty Informacji Przedsięwzięcia, która zawiera analizę oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na wszystkie elementy środowiska.
Recykling kabli – technologia
To co w kablach jest najcenniejsze, czyli miedź i aluminium ukryte jest pod powłoką z tworzywa sztucznego lub w oplocie bawełnianym. To swoiste „ubranie” kabla należy zdjąć, aby odzyskać metal. Ważne jest aby przy zdejmowaniu otoczki nie uszkodzić metalu i pozostawić jak najmniej zanieczyszczeń. Do recyklingu kabli wykorzystuje się specjalne maszyny – kombajny tworzące linię do odzyskiwania metalu. Najpierw zdejmowana jest osłonka z kabla. Maszyny doskonale radzą sobie z kabelkami o średnicy 1 mm oraz z grubymi kablami energetycznymi o grubości 120 mm a nawet 160 mm. System zdzieraków pomaga usunąć papier lub bawełnę. Magnetyczne separatory oddzielają metale od reszty. Tworzywo dostaje się do młynka – rozdrabniacza i mielona jest na granulat, który dalej wykorzystywany może być w recyklingu. Części metalowe oczyszczane są mechanicznie a następnie odpylane.
Do recyklingu wykorzystuje się kable energetyczne, instalacyjne, samochodowe, telekomunikacyjne, komputerowe, z urządzeń AGD, RTV oraz wszelkich maszyn czy urządzeń zasilanych energią elektryczną.
Recykling kabli – miejsce
Działalność w obszarze recyklingu wymaga spełniania warunków dotyczących miejsca składowania i przetwarzania odpadów. Gromadzenie i składowanie wymaga ternu utwardzonego. Konieczne jest zabezpieczenie granulatu – powinien być zamykany w pojemnikach lub workach. Maszyny do recyklingu należy ustawiać w pomieszczeniach wentylowanych – ważne ze względu na możliwość unoszenia się w powietrzu drobin plastiku.
Koszty rozpoczęcia działalności w recyklingu kabli
Firma recyklingowa musi dysponować:
- Budynkiem i miejscem do składowania kabli oraz produktów porecyklingowych (metalu oraz granulatu)
- Transportem,
- Pojemnikami na odpady.
Maszyny do recyklingu kabli są drogie – koszt przeciętnego urządzenia to około 25 tysięcy złotych, a linie bardziej zaawansowane technologicznie można nabyć za cenę od 50 tysięcy złotych wzwyż. Warto przemyśleć kwestię zakupu urządzeń używanych lub nabycia wyposażenia poprzez zawarcie umowy leasingowej.
Samochody dostawcze – w zależności od marki, wielkości oraz wieku pojazdu koszt od 20-25 tysięcy za jeden,
Pojemniki na odpady – kilka tysięcy złotych (od 2 do 5 tysięcy).
Dodatkowo należy doliczyć zakup środków ochrony osobistej pracowników – odzieży ochronnej.
Podsumowując: zakładając, że mamy budynki przystosowane do produkcji oraz odpowiednie place i magazyny na zakup wyposażenia potrzebujemy około 100 tysięcy złotych.
Do tego należy doliczyć bieżące koszty działalności gospodarczej: płace, ZUS-y, media, paliwo, czynsze, podatki itp.
Warto sprawdzić, czy można na recyklingowy biznes uzyskać dotacje centralne, wojewódzkie lub lokalne – nasze lub unijne. Często ogłaszane są konkursy na projekty proekologicze – recykling kabli doskonale wpisuje się w takie działania.
W biznesie recyklingowych jest jeszcze jedna ważna rzecz: partnerzy biznesowi. Zanim zakupimy maszyny do recyklingu sprawdźmy jak ma się na naszym terenie sprawa ze skupem kabli oraz czy istnieje firma, która będzie od nas odbierać plastikowe odpady.
Ile miedzi z kilograma kabli?
Ilość metalu pozyskiwanego w procesie recyklingu zależy od średnicy kabla oraz grubości osłonki. Przyjmuje się następujące proporcje wagowe:
- Dla kabli z pojedynczą osłonką metal stanowi ok. 67% wagi kabla,
- W kablach z osłoną podwójną metalu jest nie więcej niż 36%.
Recykling kabli opłacalność
Czy odzyskiwanie metalu z kabli jest opłacalne? Tak, to bardzo dochodowy biznes, pod warunkiem, że mamy dobrze zorganizowany system logistyki w zakresie skupu kabli oraz odbioru odpadów. Ze sprzedażą miedzi i aluminium nie ma żadnego problemu – ich cena wciąż rośnie. Możliwe jest także sprzedawanie surowca za granicę.
Aspekt ekonomiczny jest oczywiście bardzo istotny, ale nie do przecenienia jest wartość ekologiczna projektu – recykling to nie tylko drugie życie przedmiotów czy surowców, to także gwarancja życia na naszej planecie.