Pomysły na biznes

Jak założyć firmę transportową? Własna firma transportowa dobrym pomysłem na biznes?

Jak założyć firmę transportową Własna firma transportowa dobrym pomysłem na biznes

Transport lądowy jest głównym sposobem na przemieszczanie się osób oraz przewóz ładunków. Konkurencja na rynku usługodawców jest bardzo duża, ale wciąż jeszcze można znaleźć na nim swoje miejsce i otworzyć dobrze prosperujący biznes transportowy. Założenie firmy transportowej  – koszty początkowe oraz bieżące, procedury urzędnicze, przepisy prawne, dobór wykwalifikowanej kadry i wiele innych to spory wysiłek i ryzyko, warto więc dowiedzieć się więcej na temat tego, jak założyć firmę transportową w Polsce oraz w krajach sąsiednich.

Jak otworzyć firmę transportową?

Rozpoczęcie działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób i towarów jest dość skomplikowane, ale przy dobrej organizacji można dokonać tego w jeden dzień.

Zastanawiając się nad problemem jak założyć własną firmę transportową musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Jaki rodzaj formy prawnej preferujemy?
  • Jaki ma być profil firmy?

Wybór formy prawnej, to nic innego jak decyzja czy zakładamy formę jednoosobową czy spółkę. Zarejestrowanie działalności jednoosobowej jest bardzo proste i szybkie. Spółka rozpoczyna działalność po uzyskaniu wpisu do KRS.

Profil firmy, czyli to co zamierzamy wozić: towary czy ludzi. W zależności od wyboru musimy wiedzieć: jak założyć firmę transportową do 3,5 tony dla przewozu towarów, jak założyć firmę transportową busy, autobusy lub jak założyć firmę transportową TIR. Warto w tym miejscu wspomnieć, że działalność firmy transportowej nie ogranicza się do przewożenia punktu do punktu towarów czy osób. To także:

  • Sporządzanie, przetwarzanie, przechowywanie dokumentacji przewozowej,
  • Zlecenia składu i przechowywania towaru,
  • Przepakowywanie, załadunek, przewóz, rozładunek,
  • Odprawy celne,
  • Sprawdzanie zawartości przesyłki.

Jak założyć firmę transportową krok po kroku?

Zakładanie firmy transportowej to szereg czynności związanych z rejestracją, zdobywaniem pozwoleń, ubezpieczeniem, zakupem samochodów, pozyskaniem zamówień.

Założenie firmy transportowej krok po kroku, niezależnie od tego czy szukamy odpowiedzi na pytanie jak założyć firmę transportową jednoosobową, a jak opartą na spółce przedstawia się następująco:

Krok 1
Rejestracja działalności gospodarczej.

Dokonujemy jej poprzez wypełnienie wniosku na stronie CEIDG. Zanim zaczniemy wypełniać rubryki warto mieć przygotowane dane dotyczące: konta bankowego, daty rozpoczęcia działalności, sposobu prowadzenia księgowości, formy opodatkowania. Jeśli któregoś elementu nie mamy, to nic straconego – formularz jest aktywny cały czas i można go uzupełniać. Warto pamiętać, że podanie daty rozpoczęcia działalności uruchamia „fiskalny zegar”, który mierzy czas płatności z tytułu należności podatkowych czy ZUS.

Przy rejestrowaniu firmy wybieramy kody PKD- podstawowy 49.41.Z – transport drogowy towarów lub 49.31.Z – transport lądowy osób. Do kodu podstawowego warto dopisać pochodne, dzięki którym rozszerzymy możliwości firmy – dla przykładu: 52.22B – działalność usługowa wspomagająca transport śródlądowy; 52.29.C – działalność pozostałych agencji transportowych; 53.20.Z – pozostała działalność pocztowa i kurierska; 49.42.Z – działalność usługowa związana z przeprowadzkami.

Zakładając firmę nie musimy osobiście odwiedzać US czy ZUS. Warto pofatygować się jednak do US, aby złożyć wniosek o nadanie NIP-u UE. Mając taki status w transakcjach z podmiotami zagranicznymi posiadającymi podobny rodzaj NIP-u będziemy mogli rozliczać się bez VAT-u przy pomocy tak zwanego odwrotnego obciążenia

Spółki dokonują rejestracji poprzez wpis do KRS.

Krok 2
Zdobycie certyfikatu kompetencji zawodowych

Aby firma mogła realizować usługi tego rodzaju przynajmniej jedna osoba zarządzająca musi posiadać certyfikat kompetencji zawodowych. Certyfikat można uzyskać zdając egzamin w Instytucie Transportu Samochodowego. Podczas egzaminu trzeba wykazać się znajomością zagadnień z zakresu prowadzenia działalności transportowej. Certyfikat jest niezbędny do uzyskania stosownych licencji i pozwoleń.

Krok 3
Zdobycie pozwoleń i licencji

Nie wszystkie przewozy wymagają certyfikowania i pozwoleń. Opisując założenie firmy transportowej do 3,5 tony krok po kroku ten punkt pomijamy. Z kolei ci przedsiębiorcy, którzy poszukują informacji na temat jak założyć firmę transportową do 3,5 tony przewożącą osoby muszą uzyskać zezwolenie dla przewoźnika wydawane przez urząd starosty.

Pozwolenia konieczne są w przypadku firm transportowych powyżej 3,5 tony. Szczególnie skomplikowane procedury dotyczą pojazdów ADR do przewozu towarów niebezpiecznych.

Krok 4
Zakup samochodów

Wybór samochodów zależy od rodzaju działalności – innej floty potrzebuje firma przewożąca pasażerów, innej transportująca towar. Zaopatrujący firmę w samochody mogą zakupić pojazdy nowe za gotówkę, na kredyt, w leasingu lub używane na podobnych zasadach.

Wybierając rodzaj samochodu towarowego warto wiedzieć, że przy tych samych gabarytach najbardziej pakowne i ustawne są plandeki, następnie kontenery a najbardziej ograniczają tak zwane blaszaki.

Krok 5
Ubezpieczenia

Poza kompletem ubezpieczeń wynikających z użytkowania dróg oraz pojazdów przewoźnicy muszą mieć ubezpieczenia z tytułu wykonywanych usług – tak zwane OCP przewoźnika.

Krok 6
Zdobycie zleceń

To krok ostatni i najtrudniejszy. Początkujący mogą skorzystać z giełd oferujących pośrednictwo spedycyjne. Dzięki reklamie warto „zaistnieć” w przestrzeni publicznej – reklamy konwencjonalne oraz w mediach są niezbędne. Nowej firmie pomóc może obecność w Internecie – dobrze działająca, przejrzysta i bogata w merytoryczne treści strona www to wymóg współczesności i bardzo przydatne narzędzie.

Jak założyć firmę transportową powyżej 3,5 tony?

W większości poradników i blogów znaleźć można mnóstwo informacji przede wszystkim o tym, jak otworzyć firmę transportową do 3 5 tony. O biznesie cięższego kalibru jest wiedzy nieco mniej. Dlaczego? Zarówno założenie firmy jak i jej prowadzenie jest bardziej złożone.

Przedsiębiorstwo transportowe zajmujące się przewozami powyżej 3,5 tony może prowadzić firma z jednoosobową działalnością lub spółka. Wymogi niezbędne to:

  • Stała i rzeczywista siedziba firmy; posiadanie bazy eksploatacyjnej z miejscami postojowymi, do załadunku/rozładunku oraz warsztatami do napraw i konserwacji pojazdów,
  • Zaświadczenie o niekaralności,
  • Licencje (wspólnotowa lub na wykonywanie transportu drogowego),
  • Certyfikat kompetencji zawodowych,
  • Wpis do CEIDG lub KRS; określenie numeru PKD.

Firma musi dysponować sprawnymi pojazdami, za kierownicą których powinni zasiadać kierowcy mający odpowiednie uprawnienia. I tu większość przedsiębiorców wykłada się najczęściej: kierowców tej klasy jest mało, aby ich zrekrutować i utrzymać w firmie trzeba im zagwarantować wysokie wynagrodzenie. Na otwartym rynku pracy w UE  dobry kierowca znajdzie miejsce bez problemu.

Polecamy również: Własna ciężarówka – opłacalność biznesu. Jak wygląda praca?

Jak założyć firmę transportową przewóz osób?

Usługi w zakresie przewozu osób wykonywane są:

  • Samochodami osobowymi,
  • Busami – pojazdami samochodowymi do przewozu od 7 do 9 osób,
  • Autobusami.

Zarządzający firmą musi posiadać certyfikat kompetencji zawodowych. Oprócz niego wymagane są licencje i pozwolenia.

Najważniejsze z nich – zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego można uzyskać po złożeniu wniosku do starostwa powiatowego.

Firma musi dysponować pojazdami spełniającymi wszystkie wymogi bezpieczeństwa, a kierowcy legitymować się muszą nie tylko dokumentami potwierdzającymi prawo do kierowania pojazdami danego typu, ale także muszą posiadać certyfikaty dla kierowców- przewoźników osób.

Jak założyć firmę transportową w Niemczech?

Otwieranie firmy transportowej w Niemczech jest bardzo łatwe. Należy zarejestrować firmę w urzędzie do spraw działalności gospodarczej oraz w urzędzie skarbowym. Firma musi mieć stałą siedzibę z bazą. Wymogiem niezbędnym jest posiadanie zarządcy ruchu, który dysponuje certyfikatem kompetencji zawodowych. Dla przedsiębiorstw zajmujących się transportem powyżej 3,5 tony niezbędne są licencje transportowe. Właściciele firmy muszą przedłożyć zaświadczenia o niekaralności wydane przez organy niemieckie oraz kraju pochodzenia.

Zarejestrowanie firmy transportowej w Niemczech powinni rozważyć przedsiębiorcy, którzy chcą uniknąć ograniczeń – limitów kabotażowych. Firmy zagraniczne dokonujące przewozów na terenie innych państw mają limity ograniczające ilość rozładunków na terenie obcego państwa – po przekroczeniu granicy w ciągu 7 dni mogą dokonać jedynie 3 rozładunków.

Wydaje się, że najlepszym układem jest posiadanie firmy polskiej i niemieckiej. Samochody mogą być własnością firmy polskiej, a niemiecka firma wykorzystywać je będzie na podstawie umowy wynajmu.

Jak otworzyć firmę transportową w Czechach?

Na terenie Republiki Czeskiej można prowadzić firmy transportowe do 3,5 t oraz powyżej 3,5 ton a także przewożące osoby pojazdami mieszczącymi do 9 osób z kierowcą lub powyżej 9 osób z kierowcą. Nowa firma musi posiadać siedzibę (jako miejsce przechowywania dokumentacji) na terenie Czech i dysponować co najmniej jednym  pojazdem z czeską rejestracją.

Do prowadzenia biznesu konieczna jest koncesja handlowa. Wydaje ją urząd o nazwie Živnostenský rejstřík.

W przypadku koncesji dla małej firmy (do 3,5 t lub 9 osób) nie potrzebne są dodatkowe dokumenty. Starając się o pozwolenie dla transportu powyżej 3,5 t pojawia się konieczność udowodnienia swojej dobrej reputacji, posiadania płynności finansowej oraz odpowiednich kwalifikacji zawodowych.

Inne:

4 pomysły na biznes z małym kapitałem

Redakcja

Jak otworzyć własną kawiarnię? A może franczyza?

Redakcja

Sprzedaż choinek z własnej plantacji – czy hodowla choinek to dobry pomysł na biznes?

Redakcja

Zostaw komentarz

Informujemy, że strona www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij Akceptuj, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij Czytaj więcej, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki internetowej. Akceptuj Czytaj więcej

Polityka prywatności