Dochodowy biznes z małym kapitałem początkowym – czy taka firma ma szansę na przetrwanie i zarobienie pieniędzy? Oczywiście, że tak! Wielkość kapitału początkowego determinuje wprawdzie wielkość firmy – nie da się zbudować fabryki bez środków finansowych, ale nie o takie modele biznesu tu chodzi.
Biznes z małym kapitałem początkowym
Pomysły na biznes z małym kapitałem dotyczą przedsiębiorstw jednoosobowych lub zatrudniających kilka – kilkanaście osób – przynajmniej na początku działalności. Biznes z niskim kapitałem może stać się źródłem znacznych przychodów, ale jeśli z jakiegoś powodu nie uda się osiągnąć sukcesu, to i straty są niewielkie – nie ma czego żałować i można próbować dalej. Inaczej jest z inwestycją znacznych środków – tu upadłość zapisuje się w konkretnych, bardzo wysokich kwotach najczęściej w księgowości banków, które kredytowały przedsięwzięcie.
Zakładanie firmy z niskim kapitałem początkowym należy rozpocząć dokładnie tak samo, jak budowę fabryki – najważniejsza jest analiza rynku pod kątem potrzeb i grup odbiorców.
Potrzeby definiuje się również jako braki, problemy, niedostatki odczuwalne przez konsumentów. Mogą to być zarówno potrzeby w zakresie zaopatrzenie w towary jak i świadczone na rzecz klientów usługi.
Gdzie można prowadzić biznes z niskim kapitałem?
Pomysły na biznes z małym kapitałem można realizować w każdym środowisku – to doskonała propozycja dla osób pracujących w domu, na przykład rękodzielników czy korepetytorów, w sieci Internet (sklepy, freelancerzy, informatycy, tłumacze), w małym mieście lub na wsi oraz z pewnym ograniczeniem w dużych aglomeracjach miejskich. Owo ograniczenie spowodowane jest głównie wysokimi cenami lokali użytkowych i kosztami drogich kampanii marketingowych.
Nawet dla laików ekonomicznych sprawa jasną jest, że najmniej kapitałochłonny jest biznes prowadzony za pomocą komputera i sieci Internet. W małych środowiskach doskonale sprawdza się także łączenie działalności prowadzonej w punktach stacjonarnych z pracą w sieci.
Jaki biznes otworzyć z małym kapitałem?
Jeśli mamy już za sobą ocenę potrzeb rynkowych i znamy grupy docelowe, to teraz czas na wybór profilu. Pomysł na biznes z małym kapitałem warto połączyć z własnymi zainteresowaniami, zamiłowaniami oraz wykorzystać wiedzę i umiejętności. Zarabianie pieniędzy za pomocą czegoś, co sprawia nam przyjemność nie jest trudne i wyczerpujące, tak jak praca pod przymusem. Wykorzystanie doświadczenia i wiedzy to wielkie atuty – wielu przedsiębiorców prowadzi działalność zupełnie niezwiązaną z ich wykształceniem kierunkowym i w związku z tym nieraz muszą opierać swoje decyzje na opiniach ekspertów zatrudnianych w firmie lub zewnętrznych. Pomijając aspekt ekonomiczny zatrudniania ekspertów pozostaje jeszcze kwestia zaufania do ich wiedzy i trudność weryfikacji ich opinii.
Model biznesu, który jest przedłużeniem naszej pasji nie zawsze jest możliwy do zrealizowania przy niskich nakładach.
Można także zacząć działalność w dziedzinie, której nie mamy zupełnie pojęcia. I nie tylko zacząć, ale także utrzymać się na rynku i osiągnąć sukces. Tego rodzaju przedsięwzięcia i pomysły na biznes z niskim kapitałem można realizować w sieciach franczyzy.
Franczyza – droga do realizacji pomysłu na biznes z małym wkładem
Franczyza jest rodzajem umowy o współpracy zawieranej między dwiema firmami: pierwsza to znana marka – franczyzodawca; druga- franczyzobiorca, który może rozpoczynać działalność lub być doświadczonym biznesmenem. Istotą franczyzy jest dzielenie się wiedzą na temat sposobu prowadzenia działalności w określonej dziedzinie. Franczyzodawca udostępnia franczyzobiorcy sprawdzony, przetestowany pod kątem zysków ze sprzedaży model biznesowy. Franczyzobiorca ma za zadanie przestrzegać wszelkich reguł zapisanych w tak zwanym podręczniku operacyjnym, czyli realizować punkt po punkcie biznesowy plan wielkiej marki.
Każda umowa franczyzy wiąże się z kosztami, jakie franczyzobiorca musi ponieść. Wchodzący do sieci hoteli muszą przygotować kilkanaście milionów; otwarcie punktu znanej marki gastronomicznej może kosztować nawet powyżej miliona złotych; mając około 100 tysięcy złotych możemy przebierać w ofertach. Są także franczyzy niskokapitałowe – bardzo często jest to zerowa opłata wstępna oraz niewielkie koszty urządzenia punktu, a w przypadku e-franczyzy nawet te koszty są minimalne, bo działalność nie wymaga prowadzenia punktu w specjalnym lokalu.
4 pomysły na biznes z małym kapitałem
1. Usługi informatyczne
To bardzo szeroki zakres działalności – od usług wymagających umiejętności programowania, poprzez projektowanie i opiekę nad stronami www, na pracy w charakterze wirtualnego asystenta kończąc. Do rozpoczęcia działalności firma potrzebuje komputera z dostępem do Internetu i wygodnego fotela. Niekiedy konieczne jest zakupienie licencji na oprogramowanie.
2. Franczyza
Z poprzedniego akapitu już wiemy, że nie każda franczyza jest niskokapitałowa. Pomysły na biznes z małym kapitałem w sieci franczyzowej mogą dotyczyć: tłumaczeń, usług rachunkowych i księgowania, ubezpieczeń, pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, szkół językowych, usług kurierskich, usług poligraficznych.
Najniższe opłaty wstępne wynoszą od 0 do 3000. Od 5 do 30 tysięcy można zastanawiać się nad punktem sklepowym czy gastronomicznym, biurem podróży, kateringiem, usługami bankowymi.
3. Rękodzieło
Jest modne i poszukiwane, a przez to wysoko cenione. W tym biznesie nie trzeba być wykonawcą – można prowadzić rodzaj agencji, która zatrudnia wykonawców lub pozyskuje wytwory pracy rękodzielników i wystawia je na sprzedaż w Internecie lub/i sklepie stacjonarnym.
Będąc wykonawcą przedmiotów musimy liczyć się z koniecznością inwestowania w surowce i materiały niezbędne do twórczości.
4. Zdrowie
To bardzo ogólne określenie na działalność biznesową związaną z propagowaniem zdrowia, usługami w tym zakresie, produkcją wyrobów prozdrowotnych oraz ich sprzedażą. Ekologia i zdrowie są bardzo nośnymi pojęciami – wraz z przyrostem wiedzy i świadomości w tym zakresie zwiększać się będzie popyt na wyroby i usługi związane z tymi dziedzinami.
Jaki bio- biznes z niskim kapitałem warto prowadzić?
- Produkcja i sprzedaż naturalnych kosmetyków,
- Zbieranie ziół (prowadzenie punktu skupu ziół), produkcja i sprzedaż herbat, nalewek, kosmetyków ziołowych; poradnictwo w zakresie ziołolecznictwa,
- Produkcja/sprzedaż warzyw oraz owoców z bioupraw; sprzedaż wiejskich jaj, mleka, mięsa z uboju gospodarskiego,
- Prowadzenie punktu skupu runa leśnego, produkcja i sprzedaż przetworów z runa,
- Prowadzenie poradni dietetycznej; sprzedaż diet personalizowanych,
- Praca w charakterze trenera osobistego – dotyczyć może zarówno sfery fizycznej jak i psychicznej,
- Produkcja/sprzedaż ekologicznych akcesoriów dla gastronomii.
To tylko niewielki wycinek z ogromnego obszaru zdrowia – w starzejących się społeczeństwach sporo możliwości daje także szeroko rozumiany rozwój sektora usług dla ludzi starszych. Zawody ukierunkowane na sprawowanie opieki nad starcami (obok zawodów związanych z pozyskiwaniem i przetwarzaniem informacji) uważa się za zawody przyszłości. Można zacząć od opieki nad starszym pacjentem wykonywanej osobiście, zorganizować agencję werbującą pracowników – opiekunów, a mając doświadczenie i większy kapitał otworzyć własny ośrodek – dom opieki dla osób starszych.