Przed kryzysem wywołanym pandemią COVID-19 każdego dnia w Polsce rejestrowano około 800 nowych podmiotów gospodarczych. W marcu, kwietniu i maju 2020 roku codziennie kilka tysięcy przedsiębiorców wyrejestrowywało działalność lub ją zawieszało. Znoszenie kolejnych obostrzeń powoli przywraca gospodarczą „normalność” i choć do stanu sprzed pandemii jeszcze daleko, to optymizmem napawa fakt lawinowego składania wniosków o rozpoczęcie lub wznowienie działalności kolejnych setek przedsiębiorstw.
Wniosek o założenie działalności gospodarczej
Początkiem każdej firmy prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą jest rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Na platformie CEIDG jest również wiele informacji na temat tego jak założyć firmę. W celu rejestracji wypełnia się dokument CEDIG -1. Ten sam wzór wniosku obowiązuje przedsiębiorców, którzy chcą zmienić lub uzupełnić dane dotyczące firmy. CEIDG wniosek można złożyć w następujący sposób:
- Online przy użyciu zaufanego profilu lub podpisu kwalifikowanego – wypełnienie, wysłanie i rejestracja trwają kilkadziesiąt minut,
- Wirtualnie plus wizyta w siedzibie samorządu – złożenie wniosku przez Internet należy potwierdzić podpisem podczas wizyty w urzędzie miasta czy gminy w terminie 7 dni od wypełnienia druku na stronie CEIDG,
- Telefonicznie – kontakt na numery podane na stronie firma.gov.pl; konsultant pomaga wypełnić wniosek; po zakończeniu wypełniania otrzymujemy sms, w treści którego jest numer rejestracji naszego wniosku; teraz czas na wizytę w siedzibie samorządu, podanie numeru z sms-a i złożenie podpisu,
- Listownie – wypełniony druk można należy przesłać listem poleconym; dane umieszczone we wniosku wymagają potwierdzenia notarialnego.
CEIDG rejestr działalności regulowanej
Na portalu CEDG można także składać wnioski dotyczące działalności przedsiębiorstw prowadzących działalność regulowaną. To szczególny rodzaj działalności wymagający pozwoleń czy koncesji. Czy nasza firma podlega takim rygorom oraz jak złożyć firmę prowadzącą działalność regulowaną można wnioskować z treści ustawy Prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 roku.
Założenie działalności gospodarczej – koszty rejestracji
Złożenie wnioski o wpis do rejestru CEIDG lub aktualizacja danych firmy już istniejącej są bezpłatne.
Zgłoszenie działalności gospodarczej przez Internet krok po kroku
Opis procedury składania wniosku związany jest ściśle z treścią druku. Kolejno należy wypełnić części:
01 – cel złożenia wniosku
Starający się o wpis przedsiębiorca wstawia znak x w pierwszym okienku. Pole 02 pozostawia się niewypełnione.
03 – dane wnioskodawcy
Tu podajemy dane osobowe, numer dowodu tożsamości, PESEL i jeśli posiadamy NIP oraz REGON. W p.15 podpisem poświadczamy posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości, której adres zostanie wskazany we wniosku oraz świadomość odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdziwych danych.
Znajdujące się na końcu punkty 03.1 i 03.2 dotyczą cudzoziemców spoza UE i USA
04 i 05– dane adresowe
W rubrykach wpisujemy dane definiujące miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Punkt 11 – miejsce nietypowe wymaga uzupełnienia wówczas, gdy z jakiegoś powodu miejsce zamieszkania odbiega od standardów, np. przyczepa czy kamper na parkingu za miastem.
Punkt 05 dotyczący adresu elektronicznego nie jest pytaniem o skrzynkę mejlową, a o adres w systemie teleinformatycznym ePUAP.
06, 07, 08 dane o firmie
W tej części podajemy nazwę firmy, przewidywaną liczbę zatrudnionych oraz kod lub kody PKD określające rodzaj działalności.
Nazwa firmy musi być uzupełniona danymi zawierającymi imię i nazwisko właściciela.
Ilość zatrudnionych liczymy łącznie z właścicielem oraz członkami rodziny, na których odprowadzane będą składki ZUS.
Jeśli z rejestru kodów PKD zamierzamy wybrać więcej niż 7, to należy wypełnić załącznik CEIDG-RD.
W punkcie 07 podajemy skróconą nazwę firmy, a w p. 08 datę rozpoczęcia działalności. Może to być data bieżąca, miniona lub przyszła. Wpisując datę deklarujemy jednocześnie wywiązywanie się z obowiązków wobec ZUS i US. Podanie daty wstecznej dość odległej od dnia składania wniosku może skutkować powstaniem długu z tytułu należności względem fiskusa.
09 , 10 – dane kontaktowe i adresowe
Pozycja nieobowiązkowa. Dane umieszczone w tych rubrykach będą ogólnodostępne na stronie CEIDG.
Punkt 10 opisuje miejsca do doręczeń korespondencji oraz prowadzenia działalności. Jeśli firma działa w dwóch miejscach należy opisać drugą siedzibę w punkcie 11. Jeśli takich miejsc jest więcej wypełnia się załącznik CEIDG-MW.
12 i 13 – obowiązek opłacania składek ZUS/ KRUS
Kto zakłada działalność przepisuje datę z p. 08 – zgłoszenie rozpoczęcia działalności z automatu rodzi obowiązek opłacania składek ZUS.
Jeśli przedsiębiorca jest rolnikiem i prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą nadal będzie podlegał ubezpieczeniu KRUS – wypełnia tabele z p. 13.
14,15,16 – te punkty nie dotyczą nowych firm; tu zgłasza się zawieszenie, wznowienie lub całkowite zaprzestanie działalności.
17 – informacja o naczelniku US
W rubryce wpisuje się naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla miejsca prowadzenia działalności.
18, 19, 20,21 – forma opodatkowania, księgowość
W kolejnych częściach wniosku zwieramy informacje o wybranej formie opodatkowania oraz o zamiarze prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Rubryka nr 20 to miejsce na określenie podmiotu zewnętrznego prowadzącego księgowość. Jeśli przedsiębiorca prowadzi ją sam (osobiście lub zatrudniając w firmie księgowego) nie wypełnia tego punktu. W tabeli 21 podaje się adres przechowywania dokumentacji rachunkowej.
22-24 – szczególne formy działalności
W tej części informuje się o szczególnych formach działalności, np. prowadzeniu zakładu pracy chronionej.
25 – małżeńska wspólnota majątkowa
Wnioskodawca ma obowiązek poinformować, czy wiąże go wspólnota majątkowa małżeńska oraz czy i kiedy ewentualnie ustała podczas prowadzenia działalności.
26 – informacja o rachunkach bankowych
Podajemy ją, jeśli już możemy wskazać rachunek bankowy, który będzie służył do operacji finansowych dokonywanych w ramach prowadzonej działalności. Jeśli rachunek założymy dopiero po rejestracji działalności należy później uzupełnić tę tabelę.
27 – zagraniczne numery identyfikacji podatkowej lub ubezpieczeniowej
To rubryka obowiązkowa wyłącznie dla posiadaczy numerów identyfikacji nadanych poza granicami RP.
28 – pełnomocnictwo
Ustanowienie pełnomocnictwa nie jest obowiązkowe, ale jeśli ktoś takiego udzielił, to musi wypełnić pola z nr 28.
29 i 30 – informacja o złącznikach oraz podpis
CEIDG zmiana danych
Każdorazowa zmiana danych rodzi obowiązek aktualizacji wpisów na stronie CEIDG. Formularz jest dostępny i aktywny przez cały czas.
1 komentarz
[…] Wirtualnie przy użyciu zaufanego profilu – wypełnienie, wysłanie i rejestracja trwają kilkadziesiąt minut. Sprawdź także, jak wygląda założenie działalności gospodarczej przez Internet – krok po kroku […]