Moda na zdrowe odżywianie ożywiła zainteresowanie ziołami. Polscy producenci rolni muszą i chcą podążać za światowymi trendami, którymi są: zdrowie, uroda, dobry wygląd, siła, witalność. Dlatego spora część rolników, zamiast siać pszenicę czy kukurydzę, woli zmienić specjalizację produkcji i siać np. miętę. To na pewno będzie boom przez długie lata, bo jest na to zapotrzebowanie. Na przekwalifikowanie decydują się głównie osoby mające spore gospodarstwa, np.: kilkanaście hektarów i nie wiedzą, co z tym zrobić, skoro zyski ze zbóż odbiegają od ich oczekiwań. Mięta to jeden z hitów uprawy ziołowej.
Uprawa ziół – perspektywiczna branża. Czy jest opłacalna?
Zioła to ciekawa grupa roślin – mają cenne właściwości lecznicze i smakowe. Wielość gatunków sprawia, że plantator jest w stanie zaspokoić różnorodne potrzeby konsumentów. Uprawa ziół jest zaliczana do najbardziej zyskownego asortymentu w polskim rolnictwie. Warto wiedzieć, że Polska znajduje się w czołówce producentów ziół w Unii Europejskiej i zapewnia ok. 16-20% światowej produkcji tego surowca.
Opłacalność uprawy mięty i innych ziół nie ulega wątpliwości. W uprawie mięty oraz innych gatunków ziół wolno stosować jedynie niektóre chemiczne środki ochrony roślin i wskazana jest ekologiczna uprawa. Mięta i szałwia wymagają gleby żyznej i wilgotnej. W gospodarstwie ekologicznym duże znaczenie ma właściwy płodozmian. Przedplonem dla roślin zielarskich mogą być zboża, rzepak, rośliny warzywne czy inne rośliny zielne. Opłacalność uprawy mięty jest wysoka, ponieważ popyt na ten surowiec zielarski wciąż wzrasta. Klienci poszukują mięty uprawianej ekologicznie.
Zasady uprawy mięty
Opłacalność uprawy mięty zależy od zachowania najważniejszych zasad. Sadzenie mięty należy rozpocząć wiosną lub jesienią. Ważne jest, aby w tym czasie nie było przymrozków. Miętę można uprawiać w doniczce, co jest wybieranym sposobem, jeżeli mięta ma służyć wyłącznie do użytku domowego. Można przenieść miętę do dowolnego miejsca i na bieżąco korzystać z zioła. Gleba w doniczce musi być wilgotna i trzeba pamiętać o nawożeniu.
Idealnym miejscem do uprawy mięty jest ogród. Trzeba wybrać wilgotny obszar, dobrze nasłoneczniony lub częściowo zacieniony. Mięta preferuje wilgotną glebę o pH wahającym się od 6.0 do 7.0. Roślina rośnie niemal samoistnie, choć nie zaszkodzi nawożenie raz na kilka tygodni. Należy używać nawozu ubogiego w sód – nie spowoduje on brązowienia liści. Gleba powinna być wilgotna, aby utrzymać wilgotność korzeni. W suchej glebie mięta nie wyrośnie.
Rozrost mięty można ograniczyć do wymaganego poziomu poprzez zbiór jej czubków w regularnych odstępach czasu i wyrywanie łodyg, które rosną w niechcianym kierunku. Mięta kwitnie od czerwca do sierpnia i ma niewielkie kwiaty. Zioło należy przyciąć, zanim kwiaty rozkwitną. Mimo że mięta posiada pewną odporność na mróz, jej szczyt obumiera zimą. Doradza się przesadzanie mięty co 3-4 lata. Dzięki temu udaje się utrzymać intensywny, miętowy smak i zapach.
W sezonie można dokonać trzykrotnych zbiorów mięty, co znacząco podnosi opłacalność jej uprawy. Produkcja zielarska wymaga odchwaszczania i pielęgnacji roślin. Chwasty zawierające alkaloidy mogą być niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Zioła przeznaczone do celów spożywczych muszą być pozbawione także takich zanieczyszczeń. Ręcznej pracy w uprawie ziół jest więcej, niż w innych rodzajach rolnictwa i dlatego koszty pracy są wyższe. Do pielęgnacji i zbiorów mięty na polu rolniczym trzeba zatrudnić pracowników. Zaletą mięty jest to, że wystarczy, że trochę popada, a roślina odradza się i rośnie. Nie ma mowy o stratach z powodu suszy.
Wieloletnie kontrakty
Warunkiem opłacalności uprawy mięty są wieloletnie kontrakty z odbiorcami tego zielarskiego surowca. Zyskowne jest budowanie współpracy z partnerami zagranicznymi, którzy oferują znacznie wyższe stawki za surowiec. Korzystne jest zawieranie kontraktów z zakładami w najbliższej okolicy, ponieważ dostawa powinna następować bezpośrednio po zbiorze świeżych roślin. Zainteresowane miętą są firmy farmaceutyczne, spożywcze i kosmetyczne. Najwięksi plantatorzy mięty i innych ziół inwestują w maszyny do czyszczenia czy sortowania ziół. Dostarczają surowiec o znakomitej jakości i dostają wyższą cenę.
Zastosowanie mięty
Surowcem leczniczym są liście i ulistnione szczyty pędów. Należy je zbierać przed kwitnieniem rośliny. Głównym składnikiem czynnym mięty jest olejek eteryczny, zawierający mentol.
Mięta odznacza się właściwościami antybakteryjnymi, przeciwzapalnymi. Stosuje się ją w zaburzeniach trawiennych, kolkach, wzdęciach i zatruciach pokarmowych. Preparaty z mięty działają rozkurczowo i przeciwzapalnie, mają właściwości przeciwbólowe oraz hamują rozwój bakterii.
Mięta jest znanym ziołem. O jej właściwościach leczniczych wiadomo od wieków. Opłacalność uprawy mięty jest dwojaka: ekonomiczna (jest chętnie skupowana i wykorzystywana w przetwórstwie) oraz zdrowotna. Liście wyglądają ozdobnie, dlatego wiele osób, głównie ogrodników uznaje, że jest piękną dekoracją ogrodu.
1 komentarz
Nie ma nic lepszego niż świeże zioła, jeszcze najlepiej z własnej uprawy. Ludzie nie doceniają korzyści płynących z uprawy własnych ziół. Ciekawy artykuł. Pozdrawiam.